Czy wirtualne biuro może być siedzibą płatnika VAT?
Wirtualne biura w Polce z dużym powodzeniem funkcjonują już od wielu lat. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie w przypadku niewielkich firm czy osób zajmujących się prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że każdy podatnik, jako adres swojej siedziby wskazuje wirtualne biuro, nie ma problem na uzyskania statusu podatnika VAT.
Czym jest i jak działa wirtualne biuro?
Wirtualne biuro można określić jako pewien rodzaj outsourcingowej obsługi biurowej, która nie wymaga konieczności fizycznego istnienia przedsiębiorstwa w danym miejscu. Wraz z nabyciem wirtualnego biura każdy przedsiębiorca otrzymuje przypisany do niej adres. Ponadto istnieje możliwość skorzystania z następujących usług:
- specjalnej linii telefonicznej,
- korzystania z usług pracowników wirtualnego biura, którzy na życzenie przedsiębiorcy mogą wykonywać powierzone im zadania,
- wynajmowania miejsc przeznaczonych do zrealizowania osobistego spotkania bądź konferencji,
- obsługi prawnej,
- obsługi księgowej.
Kto skorzysta na prowadzeniu wirtualnego biura?
Wirtualne biuro to idealne rozwiązanie dla osób, które prowadząc własną działalność nie potrzebują stałego miejsca, w którym będą świadczyć swoje usługi. W związku z tym jest to idealna możliwość przede wszystkim dla:
- freelancerów (między innymi grafików, tłumaczy, copywriterów),
- osób rozpoczynających przygodę ze start-upami,
- agencji marketingowych które dopiero rozpoczynają swoją działalność,
- firm chcących przenieść swoją działalność do Polski,
- firm planujących otworzenie oddziału swojej firmy w innym mieście.
Wirtualne biuro a podatek VAT
Podatnicy dokonujący rejestracji są niezwykle skrupulatnie sprawdzani pod wieloma względami przez uprawnione do tego organy. Taka kontrola nie jest bezcelowa, bowiem jej zadaniem jest nie tylko uszczelnienie polskiego systemu podatkowego, ale również nadzór nad podmiotami, które ubiegają się o klasyfikację do listy płatników VAT. Jednym z pierwszych kroków kontrolnych jest sprawdzenie adresu, pod jakim została zarejestrowana firma starająca się o uzyskanie statusu płatnika VAT. Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o podatkach od towarów i usług, podatnik nie może być zarejestrowany jako płatnik VAT, gdy zachodzi chociaż jednak z wymienionych poniżej sytuacji:
- jakiekolwiek dane, jakie są zawarte w formularzu rejestracyjnym nie są zgodne ze stanem rzeczywistym;
- podmiot składający wniosek rejestracyjny w rzeczywistości nie istnieje;
- nie istnieje możliwość kontaktu z podmiotem dokonującym rejestracji bądź z jego pełnomocnikiem;
- przedsiębiorca (bądź osoba będąca jego pełnomocnikiem) nie stawia się na wezwania pochodzące od naczelnika Urzędu Skarbowego.
Ze względu na powyższe zasady, obecnie firmy posiadające adres w biurze wirtualnym mają możliwość rejestracji swojej działalności jako podatnika VAT. Zgodnie z przepisami, jeżeli wszystko odbywa się zgodnie z zasadami, nie ma podstaw do odmowy rejestracji podatnika jako płatnika VAT.