Czy trzeba mieć biuro, aby móc otworzyć firmę?

Wirtualne biuro to alternatywa dla wynajęcia stacjonarnego biura oraz dla wydzielania miejsca pod swoją działalność gospodarczą w mieszkaniu prywatnym. Wiele osób myśli o założeniu firmy i się zastanawia, w jaki sposób ograniczyć wydatek na biuro. W takiej sytuacji szuka się możliwie najtańszej miejscówki w okolicy czy też myśli się o prowadzeniu we własnym mieszkaniu. Jednak to nie wszystkie rozwiązania możliwe. Coraz więcej jest start-upowców oraz freelancerów. Oni stawiają na rozwiązanie jakim jest biuro wirtualne.
Gdy tylko myślimy o otwarciu własnej firmy, to zastanawiamy się czy konieczne jest posiadanie własnego biura? Takie właśnie rozterki mają najczęściej przedsiębiorcy, którzy pracują zdalnie i w żadnym wypadku nie potrzebują biura. Jeśli do tego grona należymy, to musimy wiedzieć, że osoby prowadzące działalność gospodarczą wskazać muszą adres, jak i także tytuł prawny do lokalu.
W związku z powyższym nie możemy otworzyć firmy bez podania miejsca, w którym działalność będzie prowadzona. Urzędnicy tutaj mają na myśli dokonywanie organizacyjnych czynności, zamawianie towarów, wypełnianie deklaracji podatków, obliczenie podatku czy też przechowywanie dokumentów firmowych takich jak faktury czy też umowy.
Tak, te wszystkie czynności oddelegować można księgowemu, a dokumenty możemy trzymać w elektronicznej wersji na twardym dysku biurowego laptopa.
Identyczna sytuacja dotyczy osób, które zakładają spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeśli chcemy być dodatkowo VATOowcem, to samo posiadanie biura konieczne jest z uwagi na kontrolę ze skarbowego urzędu. Może to być jednak biuro wirtualne.
Czym jest wirtualne biuro?
Być może część z nas po raz pierwszy spotyka się z tymże określeniem. Czym jest oraz jakie usługi oferuje biuro wirtualne? Biuro wirtualne, które inaczej jest nazywane e-biurem, to usługa wynajęcia miejsca prowadzenia działalności (skrzynki pocztowej, adresu), świadczona przez firmy, które posiadają biurowa przestrzeń oraz do tego kadrę biurowych pracowników.
Pracownicy biura wirtualnego odbierają oraz skanują pocztę, a do tego przyjmują interesantów. Mogą także udostępnić numer telefonu stacjonarny dedykowany oraz pełnić rolę sekretariatu firmy, która odbiera jej telefony.
Jak widać usługi biura wirtualnego są naprawdę szerokie. Co jak co, ale przedsiębiorcy mogą sobie wybrać czy decydują się na rozszerzony pakiet czy też raczej wolą zostać przy pakiecie nieco tańszym i płacić miesięcznie znacznie mniej. Wybór należy oczywiście do nas.